Mieszkania w SIM przeznaczone są dla tych osób, które mają zbyt niskie dochody, by wynajmować lub kupić mieszkanie, ale jednocześnie na tyle wysokich, by co miesiąc płacić czynsz.
Mieszkanie w SIM może wynająć osoba, która:
- nie posiada tytułu prawnego (własność, dzierżawa, najem itp.) do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości (ten sam warunek muszą spełniać inne osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkiwania w SIM),
- spełnia kryterium dochodowe określone w ustawie (składa się oświadczenie o dochodach).
Wysokość czynszu w SIM ogranicza ustawa – nie mogą być wyższe niż wartość, która została określona w ustawie – jednak dokładne kwoty są ustalane przez zarząd każdej spółki SIM.

